5 zasad doboru słów kluczowych

Poniżej prezentujemy 5 zasad, którymi powinniście się kierować podczas dobory słów kluczowych do Waszej kampanii AdWords. Możliwe, że nie sprawdzą się one w każdym przypadku, mimo wszystko powinny one stanowić jasny drogowskaz w którą stronę iść podczas tych czynności.

1. Zastanów się i podpytaj znajomych

Mimo że zasada prosta i oczywista, to często pomijana. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać podczas dobory fraz jest zastanowienie się jakich słów użyłbyś Ty sam podczas poszukiwania takiej firmy jak Twoja. Kto może znać ją lepiej niż Ty? Kto może znać lepiej fachowe nazewnictwo i nomenklaturę? Na tej podstawie jesteś w stanie stworzyć solidny trzon listy fraz, zarówno pod SEO jak i pod kampanię AdWords.

Co więcej, zapytaj również inne osoby z Twojego otoczenia. Być może wniosą coś nowego. Jeszcze lepiej gdy będą to osoby spoza Twojej firmy, potencjalni klienci. Jakich fraz oni by użyli aby znaleźć Twoją firmę?

2. Sprawdź konkurencję

Prawdopodobnie część Twojej konkurencji już przechodziła przez ten etap, dlatego warto sprawdzić jakich fraz użyli. Jak to zrobić? Najłatwiej na podstawie analizy ich strony internetowej. Sprawdzamy jaki frazy powtarzają się w treści strony, które z nich są wyboldowane, a które znajdują się w nagłówkach. Dodatkowo możemy zajrzeć do kodu stronu i sprawdzić takie tagi jak title, keywords czy description.

3. Użyj odpowiednich narzędzi

W sieci dostępne są różne narzędzia służące do znajdywania słów kluczowych. Te bardziej znane to keywordtool.io czy semstorm.com. Często podpowiadają nam one różnego typu frazy, na które sami byśmy nie wpadli. Dodatkowo semstorm załatwia po części za nas punkt drugi i analizuje słowa kluczowe konkurencji.

4. Zbierz dane na temat fraz i wybierz najlepsze

Prawdopodobnie udało Ci się zebrać już pokaźną listę słów kluczowych. Dlatego teraz musimy przeanalizować ją pod kątem jakościowym. Najlepszym narzędziem do tego celu będzie Google Keyword Planner, który poda nam takie dane jak liczba wyszukiwań, konkurencyjność w AdWords oraz szacowaną stawkę za kliknięcie, dla każdego słowa kluczowego. Dodatkowo zaproponuje nam kilkaset dodatkowych fraz, które również możemy wykorzystać. Taką listę słów możemy zaimportować do pliku csv i obrobić w excelu. W taki sposób powstanie nam lista ciekawych słów kluczowych, na podstawie które możemy zacząć budować strukturę naszej kampanii. Co więcej, mamy już informacje na temat potencjalnych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *