Jak połączyć konto Google AdWords i Google Analytics

Łącznie kont AdWords i Analytics pozwala nam wyciągnąć dużo więcej możliwości z obu narzędzi. Przede wszystkim jest to podstawa skutecznej optymalizacji kampanii AdWords. Połączenie danych na temat ruchu i konwersji wraz z danymi kosztowymi tworzy praktycznie kompletny obraz kampanii AdWords. W tym wpisie omówimy w jaki sposób połączyć oba konta i wyciągnąć wszystkie dane.

1 krok

Oba konta muszą być udostępnione na tym samym koncie Google. Najłatwiej jest udostępnić konto Analytics, poniżej instrukcja.

screen - udostępnienie analytics

Udostępniamy konto Analytics.

Przechodzimy do zakładki „Administrator”, następnie klikamy w button „Zarządzanie użytkownikami” i wpisujemy adres email, na którym znajduje się nasze konto AdWords. Przyznajemy pełny dostęp do konta i udostępniamy.

2 krok

W kolejnym kroku przechodzimy już do połączenia obu kont. Jak pewnie zauważyliście w ustawieniach usługi w Analytics poniżej opcji, którą wybraliśmy w pierwszym kroku znajduje się opcja „Łączenie z AdWords”. Wchodzimy w tą opcję.

screen z łączenia kont adwords i analytics

Łączymy oba konta.

Po pierwsze wybieramy konto AdWords, z którym chcemy połączyć konto Analytics (3). Jeśli na danym koncie posiadamy tylko jedno konto AdWords, automatycznie zostanie ono wybrane, więc przechodzimy do następnego kroku.

W kolejnym kroku nadajemy nazwę danemu połączeniu kont i wybieramy widok danych, z którego mają pochodzić dane Analytics (4). Następnie klikamy „Połącz konta”  i gotowe! Oba konta są już połączone i gotowe do wymiany danych.

3 krok

Aby dane z kampanii AdWords były widoczne w Analytics musimy włączyć automatyczne tagowanie kampanii.

Wchodzimy na konto AdWords, przechodzimy do ustawień i wybieramy opcję „Ustawienia konta”. Naszym oczom ukaże się opcja „Automatyczne tagowanie”. Jeśli tagowanie jest wyłączone, włączamy je na „Tak”.

screen - automatyczne tagowanie

Włączamy automatyczne tagowanie.

Po tym zabiegu mamy już pełny dostęp do danych z AdWords w naszym koncie Analytics. Możemy korzystać z dobrodziejstw raportów „AdWords” oraz z dodatkowych danych pochodzących z AdWords, którymi możemy rozszerzać pozostałe raporty na koncie.

Jednak możemy również odwrócić wymianę danych i wyświetlać dane z Analytics w raportach AdWords. Jak to zrobić?

4 krok

Przenosimy dane z Analytics do AdWords. W tym celu wchodzimy w ustawienia konta.

analytics to adwords screen

Udostępniamy dane z Analytics dla AdWords

Przechodzimy do zakładki „Połączone konta” -> „Google Analytics” i wybieramy konto i widok z Google Analytics, z którego dane mają być wyświetlane w Analytics. Klikamy button „Dodaj” (4) i gotowe. Zapisujemy.

5 krok

Pozostało nam tylko dodanie dodatkowych kolumn w raportach AdWords. Przechodzimy więc do interesującego nas raportu AdWords i modyfikujemy wyświetlane kolumny (1).

screen - dane z analytics

Nowe dane z Google Analytics.

Jak widać pojawił nam się nowy zbiór danych nazwany „Google Analytics”. Jak widać możemy teraz rozszerzyć nasze raporty o dane dotyczące jakości ruchu.

Co bardzo ważne, możemy również zaimportować z Google Analytics konwersje i wykorzystać je do optymalizacji kampanii AdWords i uruchomienie np. Optymalizatora konwersji.

 

Wymiana danych pomiędzy tymi dwoma narzędziami to bardzo przydatna opcja, dlatego zalecam wszystkim osobom posiadającym kampanie AdWords łączenie kont. Z pewnością przyniesie Wam to duże korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *